-درد.jpg

سردرد

تقریبا هر کس گهگاه سردرد می گیرد . اما برای بعضی ها سردرد یک مشکل مربوط به سلامت بدنی است . هر چند چندین نوع سردرد داریم اما در این مقاله به سه نوع شایع تر سردرد و مطالبی نظیر ذیل می پردازیم .

  • سر درد پشت سر
  • انواع سردرد
  • درمان سردرد
  • تصویر انواع سردرد
  • سردرد تنشی
  • سردرد خطرناک
  • سردرد پیشانی
  • تسکین سردرد
سر درد
سر درد

سردردهای کششی یا تنشی (Tension Headaches)

سردردهای کششی یا تنشی که حدود نود درصد سردرد ها را تشکیل می دهند . درد خفیف غیر تپشی یا غیر ضربانی در پیشانی و گیجگاه ها، پس سر، یا در اطراف سر است . همچنین ممکن است احساس شود عضلات گردن و آرواره تنگ شده اند و کش می آیند . این درد به علت کشش عضلات صورت، آرواره، و گردن است، که به نوبه ی خود ممکن است در اثر عواملی مانند استرس (فشار روانی)، وضع نامناسب سر و گردن هنگام نشستن یا خوابیدن، کم خوابی و رژیم غذایی ناکافی و نامناسب باشد .

بعضی از پژوهشگران بر این باورند که عواملی مانند: ترشحات شیمیایی داخل مغز ممکن است در ایجاد سردردهای کششی نقش داشته باشند .

میگرن (Migraines)

درد میگرنی دردی ضربان دار است که معمولا یک طرف سر را می گیرد، و ممکن است متوسط یا شدید باشد . یخ کردن دست ها، تهوع، رنگ پریدگی، حساسیت به نور یا صدا، تعریق، یا استفراغ، ممکن است به دنبال سردرد پدید آید . درد میگرنی می تواند از چند دقیقه تا چند روز دوام داشته باشد و ممکن است آنقدر شدت یابد که انسان را تا هنگام برطرف شدن درد از هر گونه کار و فعالیتی باز دارد .

حدود ده درصد مبتلایان به میگرن بیش از شروع سردرد دچار توهماتی می شوند که آنها را از شروع حمله ی سردرد آگاه می کند . علامت هایی مانند: تاری دید، دیدن نورهای شعله یی، احساس گزگز یا کرختی، شنیدن بعضی صداها، یا احساس بوهای مختلف جزء همان حالات توهمی قبل از حمله ی سردرد است که “حالات اورا” (aura) نام دارد .

بعضی متخصصان معتقدند میگرن نوعی سردرد عروقی است، یعنی رگ های سر تنگ و گشاد می شوند و این تغییرات رگ های مغزی باعث بروز سردرد میگرنی می شود . به نظر می رسد آمادگی بدنی برای گرفتاری به میگرن علت ارثی داشته باشد .

سردرد دوره ای (Cluster Headaches)

سردرد دوره ای از سردرد میگرنی شیوع کمتری دارد، اما گاهی شدیدتر است، و به صورت سردرد سوزشی، نفوذی یک طرفه، پیوسته و منظم بروز می کند . اغلب اطراف چشم و گاهی هم جاهای دیگر سر و صورت گرفتار این درد می شود . سردرد دوره ای به صورت دوره های شش بار در روز، یا بیش از شش بار در روز، که چند هفته یا چند ماه دوام دارد، بروز می کند . نشانه های دیگرعبارتند از: عرق کردن صورت، آبریزش از بینی مربوط به همان طرف سر که درد گرفته، و ریزش اشک از چشم . بروز درد ناگهانی است، اغلب دو یا سه ساعت پس از به خواب رفتن درد آغاز می شود و ممکن است تا دو ساعت طول بکشد .

علت دقیق سردردهای دوره ای معلوم نیست، اما این نوع سردرد در مردان پنج برابر شایعتر از زنان است . افراد سیگاری یا الکلی بیشتر مستعد گرفتاری به این سردرد هستند .

کلینیک تخصصی درد پردیس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

در مورد سر در چه باید کرد ؟

بسته به وضع بهداشتی و سلامت بدنی، نوع سردرد، و پاسخ فردی به دارو چندین نوع درمان در دسترس است . بعضی ها از راه تکنیک های رفتار درمانی یا روانشناسانه مانند: بیوفیدبک، شل کردن عضلات، تمرینات تمرکز فکر، هیپنوتیزم، یا مراقبه (مدیتیشن) سردردشان تسکین می یابد . اما نخست باید برای معاینه و پیدا کردن راه چاره به پزشک مراجعه کنید .

داروهای بدون نسخه، مانند: آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دیگر می توانند برای درمان سردردها و میگرن ها خیلی مفید باشند . اما مراقب باشید زیاد از داروهای ضد درد مصرف نکنید، زیرا خطر بروز سر درد ناشی از داروهای ضد درد مصرف نکنید، زیرا خطر بروز سردرد خود هر روز زیاد قرص ضد سردرد می خورید لازم است، در این مورد با پزشک مشورت کنید .

برای کنترل سردردهای شدید ممکن است به داروهای ضد درد نسخه ای نیاز باشد . یک داروی جدید معمول برای درمان میگرن سوماتریپتان (sumatriptan) نام دارد . اما ممکن است برای کسانی که دچار بیماری قلبی یا فشار خون بالا هستند مناسب نباشد، زیرا امکان دارد قلب را ناراحت کند یا با داروهای قلبی و ضد فشار خونی تداخل داشته باشد . داروی دیگری که به کار می برند دی هیدرارگوتامین مسیلات (dihydroergotamine mesylate) یا DHE است که در بینی می پاسند یا به اصطلاح اسپری می کنند . شایان ذکر است، این داروها را باید با تجویز پزشک مصرف نمایید و از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید زیرا ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات کلینیک درد پردیس :

درمان دیسک کمر

درمان آرتروز گردن

اوزون تراپی

کمر درد


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.


تماس با کلینیک پردیس

تلفن تماس: ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰

آدرس: تهران، خیابان ولی عصرپایین تر از مطهری کوچه حسینی راد پلاک ۴۸ طبقه همکف

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 09:00-19:00

پنچشنبه 09:00 – 13:00

جمعه: تعطیل

logo-pardis-90

درمانگاه چند تخصصی درد پردیس کلینیک چند تخصصی درد پردیس، مجموعه ای است که جهت درمان دردهای مختلف بدن با دیدگاه تلفیقی برپا شده است در این کلینیک درمان درد با ترکیب روش های طب غربی مدرن و طب مکمل در کلینیک مجهز به دستگاه های پزشکی و درمانی روز جهان با متخصصین پزشکی انجام می گیرد.

کلیه حقوق این قالب برای کلینیک درمان درد پردیس محفوظ می باشد

Call Now Button