بلاک عصبی و اثرات آن

اکتبر 17, 2018 17
-عصبی-و-اثرات-آن.jpg

بلاک عصبی

بلاک عصبی یا مسدود کردن راه امواج عصبی روشی است که از یکصد سال پیش تا امروز برای ارزیابی و درمان هر دو درد حاد و مزمن به مار رفته است و یک داروی شیمیایی را نزدیک یک عصب خاص تزریق می کنند تا جلوی عصبی مربوط به انتقال حس در را در مسیر های نُسی سپتیو (nociceptive) بگیرد (مسیرهای نُسی سپتیو مسیرهایی عصبی هستند که سیگنال های درد ناشی از عوامل فیزیکی یا شیمیایی را از بافت های بدن به مراکز احساس درد می رسانند) . با مسدود کردن این مسیرهای عصبی آن ناحیه از بدن بی حس می شود .

بلاک عصبی و اثرات آن
بلاک عصبی و اثرات آن

تکنیک های بلوک عصب بخش با ارزشی از برنامه ی کنترل درد را تشکیل می دهند و به کمک آنها کارهای درمانی دیگر هم امکان پذیر می شود . کلا ً بلاک عصب به دو دسته ی وسیع به شرح زیر تقسیم می شود :

بلاک های عصبی تخریبی (neurolytic blocks) یا عصب کُشی که عبارتند از تزریق موادی مثل فِنُل یا الکل به روی عصب و این مواد مسیرها عصبی انتقال درد را خراب می کنند . این کار باعث تسکین دائمی درد نمی شود، و ممکن است تکرار تزریق لازم آید . آثار جانبی هم دارد و ممکن است به اعصاب کناری آن ناحیه صدمه بزند و عضله از کار بیفتد . بنابراین بلاک های تخریب کننده ی عصب را برای بیماری های دردناک شدید و بیمارانی که دیگر امیدی به زنده ماندنشان نیست در نظر می گیرند .

بلاک های عصبی غیر تخریبی (nonneurolytic blocks) که در آن مواد غیر تخریبی مانند بی حس کننده های موضعی مثلا ً لیدُکائین (lidocaine) یا بوپیواکایین (bupivacaine) را به کار می برند . گاهی ماده ی تزریقی ترکیبی از یک بی حس کننده ی موضعی و داروهای دیگری مورد استفاده قرار می گیرد . بلوکه کننده های غیرتخریبی راه انتقال درد را سد می کننند بی آنکه مسیرهای “نُسی سپتیو” ار خراب کرده باشند . بنابراین مصرف درمانی زیادی دارند .

بلاک عصبی ممکن است قدری دردناک و استرس آور باشد . معمولا برای آماده کردن بیمار جهت بلاک عصبی، یک بی حسی موضعی در او انجام می دهند . مهارت و تجربه ی دکتر در انجام بلاک عصب برای توفیق در این کار اهمیت زیادی دارد . عموما ً این کار به دست متخصص بیهوشی انجام می شود . گاهی بلاک عصب را به طور سر پایی انجام می دهند، در مواردی هم لازم است بیمار مدتی کوتاه در بیمارستان بستری شود .

اثرات بلاک عصب

بلاک عصب می تواند برای درمان هر دو نوع درد حاد و کهنه موثر باشد . در برنامه های مربوط به کنترل درد، بلاک عصب اثراتی به شرح زیر دارد :

اثرات تشخیصی بلاک عصبی

بلاک عصب ممکن است به پزشک برای تشخیص محل و علت درد کمک کند . مثلا ً با بلاک عصب می توان بین درد موضعی و دردی که مربوط به پزشک در تشخیص حالات بیمار به هنگامی که درد ندارد کمک کند .

کلینیک تخصصی درد پردیس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

پیش آگهی

بلاک عصب می تواند به پزشک کمک کند تا اثرات مربوط به عملیات دیگری را که منجر به بلاک دائم عصب خواهد شد پیش بینی کند .

پیشگیری با بلاک عصبی

مدارکی در دست است که نشان می دهد بلاک عصب را برای پیشگیری از پیشرفت درد می توان به کار بُرد . تجویز بلاک عصب پیش از بعضی از جراحی ها ممکن است بعضی نشانگان (سندرم های) درد پس از جراحی را برطرف کند .

درمان با بلاک عصبی

بلاک عصب علاوم بر التیام محل و منبع درد و علاوه بر تسکین خود درد کمک هایی دیگری هم می کند . مانند کسی که درد دارد ممکن است دچار کشش های عضلانی و ناتوانی در درست ایستادن یا درست نشستن شود و سپس دردهایش شدت یابد . بلاک عصبی می تواند آن چرخه ی معیوب را متوقف کند، هر چند معمولا ً با تزریق دارو و بلاک عصب نمی توان تسکین دائم درد دست یافت .

بسیاری متخصصان بلاک عصب، بلاک عصب را با درمان های دیگری، مانند فیزیوتراپی توام می کنند . این روش های درمانی توام ممکن است موثر تر باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات کلینیک درد پردیس :

درمان دیسک کمر

درمان آرتروز گردن

اوزون تراپی

کمر درد


17 دیدگاه

 • مهدی عالمشاه

  مارس 4, 2019 در 6:12 ب.ظ

  آیا کسی در سن ۷۶ سالگی که دچار تنگی کانال نخاعی بوده و از عمل جراحی نتیجه نگرفته جهت انجام بلاک عصبی تسویه میشود ؟درصد ریسک چگونه است؟

  پاسخ

  • pardisclinic

   مارس 11, 2019 در 2:23 ب.ظ

   سلام بله
   می توان کمک کرد و ریسکی ندارد

   پاسخ

 • مریم

  دسامبر 24, 2019 در 12:24 ب.ظ

  سلام من الان چهلر ساله که به علت بیماری سردرد تنشی نمیتونم درس بخونم و از درس فاصله گرفتم قرص ها هم دیگه جواب نمیدن خواستم ببینم بلوک عصبی چه قد برام تاثیر گذاره و ایا میتونم دوباره درس خواندن بدون سردرد رو داشته باشم

  پاسخ

  • admin

   ژانویه 4, 2020 در 8:25 ب.ظ

   بله بهترین روش انجام بیو فیدبک در کلینیک درد پردیس است البته در مواقعی بلوک عصب پس سری بزرگ هم کمک کننده است

   پاسخ

 • ناشناس

  ژانویه 2, 2020 در 3:35 ب.ظ

  عوارض بلاک عصبی چیست ؟
  چند روز بعد از بلاک عصبی درد کاهش میابد ؟

  پاسخ

  • admin

   ژانویه 4, 2020 در 8:24 ب.ظ

   بستگی به نوع بلوک دارد از لحظه بلوک میتواند تا به اندازه دو هفته بعد

   پاسخ

 • ایمان حسابی

  ژانویه 15, 2020 در 1:35 ب.ظ

  عرض سلام.بنده دوبار عمل آنال فیشر انجام دادم ولی همچنان در اون محل درد دارم.آیا میشه عصب اون ناحیه رو بلاک کرد؟

  پاسخ

  • admin

   ژانویه 15, 2020 در 7:33 ب.ظ

   سلام بله

   پاسخ

 • سارا

  فوریه 4, 2020 در 12:02 ب.ظ

  خانمي ٣٧ ساله هستم و براي مدت طولاني از درد مزمن در ناحيه تناسلي رنج ميبرم. درد و فشار بطور خاص بعد از إدرار و مدفوع شروع ميشود و در طول روز ادامه دارد
  سوالم اين است كه شما در زمينه بلاك كردن اعصاب ناحيه تناسلي و بطور خاص عصب پودندال بمنظور تشخيص و درمان هم فعاليت ميكنيد يا نه؟

  پاسخ

  • admin

   فوریه 4, 2020 در 5:04 ب.ظ

   درد مزمن ناحیه تناسلی با بلوک ایمپار میتواند برطرف شود و در خدمت خواهیم بود

   پاسخ

 • سارا

  فوریه 4, 2020 در 12:22 ب.ظ

  با سلام
  خانم ٣٧ ساله اي هستم كه از درد مزمن در ناحيه تناسلي و بطور خاص بعد از مدفوع كردن و ادرار، رنج ميبرم و درد و فشار تقريبا در كل روز باقي ميماند. در اين مدت با دكتر زنان و اورلوژيست هم ملاقات كردم ولي تشخيص خاصي داده نشده است.
  سوال من اين است كه آيا در مركز شما بلاك اعصاب ناحيه تناسلي و بطور خاص عصب پودندال به منظور تشخيص و درمان هم انجام ميشود؟
  با تشكر

  پاسخ

  • admin

   فوریه 4, 2020 در 5:03 ب.ظ

   درد مزمن ناحیه تناسلی با بلوک ایمپار میتواند برطرف شود و در خدمت خواهیم بود

   پاسخ

 • حسن والایی نگار

  فوریه 5, 2020 در 8:48 ق.ظ

  سلام خواستم بدونم بیمارانی که دیابت دارن وبه نوعی پادرد دیابتی (نوروپاتی) دارن میتونن از این روش استفاده کنن ؟باتشکر از راهنمایی شما

  پاسخ

  • admin

   فوریه 6, 2020 در 12:17 ب.ظ

   سلام بله با بلوک سمپاتیک میتوان کنترل کرد

   پاسخ

 • Mohsen

  فوریه 8, 2020 در 4:13 ب.ظ

  درود من انجام دادم بسیار هاااااااا بود برای درد واریکوسل

  پاسخ

 • سیما

  فوریه 23, 2020 در 5:27 ب.ظ

  سلام
  برای دردهای بدون علت صورت بلاک غیرتخریبی انجام میشه؟ چه عوارضی داره و در صورتیکه درد از بین بره، تا چه مدت دوام خواهد داشت؟ آیا باعث از بین رفتن حس در اون ناحیه میشه؟

  پاسخ

  • admin

   آوریل 4, 2020 در 10:34 ب.ظ

   سلام بله انجام میشه
   اگر فقط بلوک گردد موقت و حداکثر شش ماه است ولی اگر rf گردد میتواند
   طولانی تر باشد ولی همراه با حسی است اگر از rf تخریبی استفاده گردد

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.


تماس با کلینیک پردیس

تلفن تماس: ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰

آدرس: تهران، خیابان ولی عصرپایین تر از مطهری کوچه حسینی راد پلاک ۴۸ طبقه همکف

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 09:00-19:00

پنچشنبه 09:00 – 13:00

جمعه: تعطیل

logo-pardis-90

درمانگاه چند تخصصی درد پردیس کلینیک چند تخصصی درد پردیس، مجموعه ای است که جهت درمان دردهای مختلف بدن با دیدگاه تلفیقی برپا شده است در این کلینیک درمان درد با ترکیب روش های طب غربی مدرن و طب مکمل در کلینیک مجهز به دستگاه های پزشکی و درمانی روز جهان با متخصصین پزشکی انجام می گیرد.

کلیه حقوق این قالب برای کلینیک درمان درد پردیس محفوظ می باشد

Call Now Button