-کمر.jpg

دیسک کمر

درد در ناحیه کمر مثل زنگ هشداری است برای فرد که نشان می دهد، ستون فقرات آن از نظر عملکرد دچار اختلال شده است که باید بررسی و درمان شود . پس باید گفت درد در ناحیه کمر یک علامت است که اگر این نشانه به موقع درمان نشود بعد از آن به یک بیماری تبدیل می شود .

برخی از افراد فکر می کنند زمانی که کمر درد دارند مبتلا به دیسک کمر شده اند و این اشتباه عامه مردم است و کمتر از ده درصد از این افراد دچار فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر هستند .

دیسک کمر
دیسک کمر

فتق دیسک کمر چیست ؟

فتق به هر گونه بیرون زدگی یک ارگان بدن از داخل دیواره ای که آن را در برمی گیرد، گفته می شود . همچون دیسک های بین مهره های ستون فقرات که همانند یک بالشت عمل می کنند . وقتی بخش خارجی در دیسک آسیب می بیند، بخش داخلی تر آن پاره می شود و یا حتی ممکن است بیرون بزند . درمان دیسک کمر در برخی از افراد بدون مداخلات پزشکی بهبود می یابد . در صورت عدم بهبود دارودرمانی و فیزیوتراپی گام بعدی است . اگر درمان های غیر جراحی بهبود کامل ایجاد نکنند جراحی توصیه می شود .

علل بروز دیسک کمر

اصولا دلیل اینکه چرا یک دیسک کمر بیرون می زند، مشخص نیست . بعضی از دلایل هستند که احتمال بروز دیسک کمر را افزایش می دهند، همانند:

  • چاقی
  • دیابت
  • کم تحرکی
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • نشستن طولانی مدت
  • رانندگی طولانی مدت
  • قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب مانند: گرفتن پنچری لاستیک، اتاق تکانی کردن
  • استفاده از دخانیات

علائم دیسک کمر

مشخصه این افراد این است که کمر درد دارند و درد انتشار پیدا می کند به یک یا هر دو پا بدین معنا که با برخی از حرکات مانند: خم کردن گردن، عطسه و سرفه کردن درد به اندام های تحتانی انتشار پیدا می کند .

کلینیک تخصصی درد پردیس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

چه عواملی موجب فرسایش دیسک کمر می شود ؟

معمولا درد درهنگام نشستن فرد تشدید می شود، چرا که در این حالت فشار بیشتری به دیسک ها وارد می شود . یکی از دلایل درد فرسایش دیسک ها التهاب عصب ها است که باعث تحریک عصب های اطراف دیسک می شود . هنگامی که لایه بیرونی دیسک فرسوده می شود نوعی مایع از لایه درونی دیسک به خارج نشست می کند .

دلیل دیگر کارایی بروز درد و عدم کارایی دیسک فرسوده در جذب فشارهای وارد شده به ستون فقرات است . در این حالت عضلات کمر برای حفظ پایداری کمر دچار پارگی می شوند .

در برخی موارد برآمدگی دیسک فرسوده به سمت بیرون مهره ها، به کانال های عصبی فشار وارد می شود و موجب احساس درد در پا می شود . درد ناشی از فرسایش دیسک ها، معمولا با گذشت زمان و کاهش انتشار مایع های تحریک کننده اعصاب، پایدار شدن وضعیت دیسک، از بین می رود .

درمان دیسک کمر

یکی از سوالات رایج در بین عموم افراد این است که آیا لازم است هر نوع بیرون زدگی یا دیسک کمر جراحی باز انجام دهد . باید گفت حدود هفتاد درصد از بیماران با دارودرمانی، فیزیوتراپی و درمان های دستی می توان درد آن ها را التیام بخشید و دیسک کمر را درمان کرد . اما حدود بیست تا بیست و پنج درصد از بیماران درد های آن ها باقی می ماند که قدم بعدی درمانی که یک قدم قبل از انجام جراحی باز است . روش های جراحی بسته به آن ها گفته می شود که این نوع درمان ها شامل: رادیوفرکانسی، لیزر و تزریقات اوزون تراپی انجام می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات کلینیک درد پردیس :

درمان دیسک کمر

طب سوزنی

اوزون تراپی

بیوفیدبک


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.


تماس با کلینیک پردیس

تلفن تماس: ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰

آدرس: تهران، خیابان ولی عصرپایین تر از مطهری کوچه حسینی راد پلاک ۴۸ طبقه همکف

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 09:00-19:00

پنچشنبه 09:00 – 13:00

جمعه: تعطیل

logo-pardis-90

درمانگاه چند تخصصی درد پردیس کلینیک چند تخصصی درد پردیس، مجموعه ای است که جهت درمان دردهای مختلف بدن با دیدگاه تلفیقی برپا شده است در این کلینیک درمان درد با ترکیب روش های طب غربی مدرن و طب مکمل در کلینیک مجهز به دستگاه های پزشکی و درمانی روز جهان با متخصصین پزشکی انجام می گیرد.

کلیه حقوق این قالب برای کلینیک درمان درد پردیس محفوظ می باشد

Call Now Button