نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله

شاید خیلی از افراد دچار خواب رفتگی و گزگز دست و پا شده باشید و به دنبال علل خواب رفتگی و گزگز هستید و بخواهید علل آن را پیدا کنید . علل متنوعی سبب خواب رفتگی و گزگز در دست و پا متصور است . برای کسب اطلاع بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید .

نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله چیست ؟

از دستگاه EMG-NCV یا نوار عصب و عضله جهت تشخیص عصب های بدن مورد استفاده قرار می گیرد . این روش شامل چند قسمت می باشد که EMG و نیدلینگ برای تشخیص مشکلاتی که در عضلات وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد و قسمت NCV جهت بررسی اعصاب سطحی می باشد .

بررسی اعصاب سطحی با استفاده از نوار عصب و عضله جهت تشخیص سندرم تونل کارپال است که شیوع بالایی دارد . بهترین روش تشخیصی سندرم تونل کارپال استفاده از نوار عصب و عضله می باشد .

نوار عصب و عضله یکی از آزمایشاتی است که توسط متخصصین طب فیزیکی و متخصص مغز و اعصاب انجام می شود و هدف از انجام این آزمایش تشخیص یا شناسایی و بررسی شدت میزان مشکلات می باشد .

زمانی که عصب وظیفه خود را به خوبی انجام نمی دهد انتقال پیام و امواج الکتریکی دچار اختلال می شود با استفاده از نوار عصب و عضله می توان شدت، سرعت و انتقال پیام و امواج الکتریکی را ثبت کرد .

کاندیدای نوار عصب و عضله

معمولا بیمارانی که برای انجام نوار عصب و عضله مراجعه می کنند در ناحیه عصب و عضله مشکل دارند . در ناحیه عصب می تواند شکایت افراد به صورت گزگز، درد و یا به صورت ضعف باشد .

از درگیری دیسک های کمر و گردن، انتشار درد های که در اثر التهاب ریشه های گردنی و کمری ایجاد می شود تا اعصاب محیطی در دست ها و پاها می تواند منجر به ایجاد علائم خواب رفتگی یا گزگز یا احساس سوزش در دست ها و پاها شود .

کلینیک تخصصی درد پردیس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۸۸۹۱۶۳۰۱ – ۸۸۹۲۵۴۳۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

که این عوامل می تواند علل مختلفی دارد می تواند ناشی از گیر افتادگی عصب باشد که شایع ترین آن ها گیر افتادگی عصب مدین در ناحیه مچ، گیر افتادگی عصب اولنار در ناحیه آرنج باشد و یا می تواند دیسک مختلف گردنی و کمری باشد که درد آن ها به اندام های فوقانی یا اندام تحتانی ارجاع پیدا می کند .

یکی دیگری از علل مراجعه جهت انجام نوار عصب و عضله به دلیل زمینه بیماری سیستمیک باشد به عنوان مثال افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، گزگز یا مورمول می شوند می توانند کاندید نوار عصب و عضله شوند .

در طیف بیماری های عضلانی و انواع و اقسام میوپاتی ها را داریم که با توجه به سن و درگیری یک اندام یا چند اندام می توان بیماری را با استفاده از نوار عصب و عضله تشخیص داد . بیماری های شدید تر مانند ام اس هم با گرفتن نوار عصب و عضله تشخیص داده می شود .

نکته بسیار مهم در مورد نوار عصب و عضله این است که نوار عصب و عضله بستگی به فردی دارد که این کار را انجام می دهد و آموزش کافی را در مورد آن دیده است و اما قسمت مهم کار دانشی و تجربه فردی است که نوار عصب و عضله را می گیرد که خوشبختانه در کلینیک درد پردیس افرادی خوبی هستند که این کار را به نحو احسنت انجام می دهند .

نحوه انجام نوار عصب و عضله

نحوه انجام نوار عصب و عضله از بخش های مختلفی تشکیل شده است و شامل دو بخش اصلی می باشد . پزشک ابتدا اعصاب را با استفاده از تحریک الکتریکی جهت بررسی هدایت عصبی انجام می دهد سپس جهت بررسی عضله سوزنی در نواحی مختلف داخل می شود . شایان ذکر است که در حین انجام نوار عصب و عضله دارویی به بدن فرد تزریق نمی شود .

سوزن دستگاه نوار عصب و عضله با دیگر دستگاه متفاوت می باشد در صورتی که مایل هستید از سوزن یکبار مصرف استفاده نمایید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات کلینیک درد پردیس :

درمان دیسک کمر

طب سوزنی

اوزون تراپی

بیوفیدبک

2 thoughts on “نوار عصب و عضله

 1. زهرا - دی ۲۳, ۱۳۹۷ در ۶:۳۴ ب.ظ

  سلام برای درمان دیسک کمر با نوار عصب هم میشه تشخیص قطعی داد که دیسک کمر دارم یا نه ؟ مرسی

  پاسخ
  • pardisclinic - دی ۲۵, ۱۳۹۷ در ۷:۵۵ ق.ظ

   سلام خیر
   در بعضی موارد علیرغم وجود دیسک نوار عصب و عضله طبیعی است

   پاسخ

پاسخ