علل درد شانه و کتف

علل درد شانه و کتف

آیا برای شما هم پیش آمده که بعد از پایان یک روز کاری دردی در ناحیه گردن و شانه احساس کنید حتی گاهی اوقات این درد باعث ایجاد سر درد نیز می شود. در این مقاله سعی داریم به علل درد گردن و به اصطلاح خشکی شانه ها بپردازیم.

علل درد شانه ها و کتف

دردهای عضلانی علل مختلفی دارد که ممکن است مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورد و کیفیت زندگی آنها را نامطلوب کند. از جمله عواملی که باعث بروز درد در این ناحیه می شود شامل:

  • یکی از عللی که می تواند باعث درد و خشکی گردن شود جابجایی مهره های گردن در اثر حوادثی مانند تصادفات در این شرایط ماهیچه هایی که مهره های گردن را نگه می دارند یک حالت انقباض به خود بگیرند و این حالت انقباض ماهیچه های دو طرف مهره های گردنی که باعث درد در ناحیه گردن می شود. این درد می تواند به پایین به شانه ها و حتی به سر منتقل شود.
  • عامل بعدی به خاطر طرز نگه داشتن شانه ها می باشد که معمولا به سمت بالا نگه داشته می شو.د. این طرز نگه داری شانه ها معمولا به استرس و فشار مربوط می شود. اگر همیشه ماهیچه ها را در حالت آرام و ریلکس نگه داشته شود برای کل عضلات بدن بهتر است.
  • بخش از این دردها نیز مربوط به سیستم غلط زندگی، طولانی نشستن پشت میز، ساعات طولانی مدت استفاده از کامپیوتر پایین بودن سر، پایین نگه داشتن سر در حین کار با تلفن همراه ایجاد می شود
  • بیماری هایی مانند درگیری های تاندون شانه، مشکلات دیسک های ناحیه گردن، آرتروز ناحیه گردن و شانه

پیشگیری از درد عضلات شانه و گردن

  • طرز صحیح نگه داشتن شانه ها و گردن
  • کاهش مصرف شکر و کافئین در رژیم غذایی خود به جهت کاهش استرس
  • نگه داشتن سر در حالت صاف هنگام استفاده از رایانه و تماشای تلویزیون و عدم نگه داشتن سر در وضعیت بالا و پایین
  • استفاده از کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی به جهت ایجاد حالت آرامش در این ناحیه

اگر دردهای عضلانی طولانی تر شود و در صورت رعایت موارد فوق بازهم این دردها و فشار بر روی گردن وجود داشته باشد و پس از عکس یرداری مشخص شود که دیسک گردن وجود ندارد باید به فکر عوامل دیگر بود.

علل درد شانه و گردن

علل درد شانه و گردن

درمان دردهای کتف و شانه

دردهای ناحیه گردن و شانه یکی از شایع ترین شکایات مراجعه به پزشک می باشد. مشکلات و دردهای شانه می تواند از یک گرفتگی ساده در عضلات شانه باشد تا چسبندگی هایی که داخل خود مفصل شانه به وجود می آید.

متناسب با تشخیصی که پزشک برای علت و ربشه این درد می دهد درمان آغاز می شود. اگر مشکل گرفتگی عضله باشد درمان می تواند با یک ماساژ ساده صورت گیرد. اما اگر مشکل خود مفصل شانه باشد کشیدگی در تاندون های شانه می باشد که در بسیاری از موارد در یک محدوده ای احساس درد توسط فرد ایجاد می شود. در این شرایط به ترتیب اقدامات فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد. در موارد شدیدتر می توان از اقدامات لیزر درمانی نیز استفاده کرد و در برخی شرایط نیز تزریقات داخل شانه ممکن است جهت کاهش دردهای شانه استفاده شود.

پاسخ