دیسک گردن

دیسک گردن

گردن درد یکی از شایع ترین بیماری های شغلی به شمار می آید . به علت های مختلف رخ می دهد و عموما به علت اسپاسم های عضلات پشت گردن هستند اما آنچه نگران کننده است دیسک های گردنی است .

به دلیل پارگی لایه خارجی و بیرون زدگی قسمت های داخلی دیسک اتفاق می افتد . دیسک از یک ماده ژلاتینی و نرم در وسط و یک لایه فیبروزی محکم در اطراف آن تشکیل شده اند . دیسک ها همچون بالشتکی عمل می کنند که زمینه حرکت مهره ها و ستون فقرات را در تمام جهات فراهم می نماید . در پشت ستون فقرات در هر سطحی یک رشته عصبی خارج می شود که به سمت شانه، بازو، دست و انگشتان می رود . شایع ترین محل بیرون زدگی دیسک بین مهره های پنجم و ششم گردنی و یا بین مهره های ششم و هفتم مهره های گردنی می باشد .

دیسک گردن

دیسک گردن

علائم دیسک گردن

 در صورتی که بیرون زدگی دیسک اتفاق افتد رشته های عصبی تحت فشار قرار گرفته و سبب درد، بی حسی و گز گز شدن در طول مسیر عصب می شود . بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن اغلب در سمت جانبی و یا لترال اتفاق می افتد .

علل بروز دیسک گردن

بروز دیسک گردن به عوامل مختلفی بستگی دارد و با افزایش سن و نحوه سبک زندگی احتمال بروز این عارضه وجود دارد . آسیب دیدگی ناشی از تصادفات و آسیب های ورزشی همانند پیچ خوردگی ها و رگ به رگ شدن ها می تواند سبب بروز این عارضه در افراد شود و از دیگر علل های بروز این عارضه می توان به موارد همچون بلند کردن اشیاء، اضافه وزن و مصرف دخانیات اشاره نمود .

تشخیص دیسک گردن

تشخیص بیرون زدگی دیسک با ام.آر.آی امکان پذیر است اما برای بررسی رشته های عصبی از نوار عصب و عضله  کمک گرفته می شود .

درمان دیسک گردن

درمان با توجه به شدت بیماری متفاوت می باشد اما بهترین روش های جراحی بدون بیهوشی و جراحی باز می باشد . برای درمان بیرون زدگی دیسک اغلب از روش های غیرجراحی برای کاهش علائم بیمار استفاده می گردد . گرچه در بعضی از موارد ممکن است جراحی دیسک ضروری باشد .

درد انتشار یافته از گردن به سمت دست و انگشتان می تواند نشانه بیماری دیسک گردن باشد . اما درد های که گردن شدید باشند و انتشار به دست پیدا کنند این نوع درد ها بسیار اهمیت دارند و باید درمان شوند .

کلینیک تخصصی درد پردیس با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره می توانید به کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

درمان های اولیه

  • ورزش درمانی (تقویت عضلات گردن)
  • درمان دارویی
  • فیزیوتراپی
  • طب سوزنی
  • اوزون تراپی

جراحی دیسک گردن به کمک لیزر

عمل جراحی دیسک گردن به کمک لیزر، یک انقلاب در درمان بیرون زدگی دیسک می باشد . زیرا این روش موجب بهبودی بیماری های بافت نرم ستون فقرات گردنی و از جمله فتق دیسک گردن تنها با به کارگیری یک سوزن نازک می باشد .

در این روش سوزن بسیار نازکی تحت راهنمایی تصویر برداری و بدون نیاز به برش جراحی وارد دیسک بیمار می شود سپس ماده رنگی خاصی به داخل دیسک تزریق می شود تا محل آسیب دیده دیسک بر روی دستگاه مشخص گردد . در نهایت پروب مخصوص لیزر از طریق سوزن وارد دیسک شده و به سمت قسمت آسیب دیده هدایت می شود . لیزر به تناوب به محل مورد نظر تابانده شده و موجب کاهش میزان بیرون زدگی بافت دیسک و ترمیم پارگی و برداشتن فشار از روی عصب می شود .

نتیجه گیری

قبل از آنکه به فکر بهترین روش های درمان و انتخاب بهترین کلینیک درد در تهران باشید، بهتر است جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری اقدام نماید و سبک زندگی خود را تغییر دهید، اما زمانی که کوچکترین علائمی را مشاهده نمودید بهتر است سریعا به متخصص درد مراجعه نموده تا از پیشرفت و شدت بیماری بکاهید . جهت درمان و انتخاب روش درمانی مناسب با توجه به شرایط خود می توانید با متخصصین درد در کلینیک درد در تهران مشورت نمایید، برای مشاوره تخصصی با شماره های ۸۸۹۱۶۳۰۱ ۸۸۹۲۵۴۳۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام کلینیک درد پردیس مراجعه کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین کلینیک درد در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ